Aktualności
Rekolekcje Wielkopostne
Jak zacząć sesję, to z Duchem
Listopadowa Eucharystia
ŚDM Lizbona
Pielgrzymka do Sanktuarium błogosławionej Karoliny Kózkównej
Młodość i Miłosierdzie
Akademicka Droga Krzyżowa
Nasze absolwentki
Za początek istnienia Bursy im. Matki Klary przyjmujemy datę: 1 października 1993, kiedy to na czwartym piętrze budynku sześciokondygnacyjnego biurowca, funkcjonującego wówczas jeszcze jako Przedsiębiorstwo „Geoprojektu”, zamieszkało 24 dziewczęta, w tym 6 z Ukrainy. W ciągu tego czasu przez ten dom przewinęło się zatem już dziesiątki mieszkanek: studentki dzienne, zaoczne i podyplomowe. Niektóre z nich udostępniły siebie dla kolejnych pokoleń.
Ania Tomoń
Mieszkanka bursy 1.IV 2019 – 30.VI 2021 podczas swych studiów, obecnie już absolwentka CM UJ
Barbara Woźniak
Dziś s. Wianeja, sercanka po ślubach wieczystych. Mieszkanka bursy od 1.X.1999 do XII.2002. Ukończyła informatykę i służy w codzienności Sercu Bożemu modląc się i pracując. W realizowanych zadaniach wciąż wykorzystuje swe umiejętności informatyczne.
Dominika Hasir
„W bursie mieszkałam w roku akademickim 2008/2009. Obecnie jestem szczęśliwą Żoną, Mamą 2,5 rocznego synka, a także Nauczycielem Wychowania Przedszkolnego i Oligofrenopedagogiem” (2022)
Joanna Prządka
Mieszkała w bursie u początków jej istnienia tj. od 1993 roku przez całe swoje studia.
„Od 22 lat pracuję w Pszczyńskim Zarządzie Edukacji jako pracownik samorządowy. Jestem ciocią 3 bratanic (dla Wiktorii i Kingi jestem mamą chrzestną) i 3 bratanków. Nadal mieszkam z rodzicami, którzy są przeszczęśliwi z tego powodu, no i do dziś prowadzę życie singielki. Uwielbiam podróżować i każdą wolną chwilę i zaoszczędzone pieniążki przeznaczam na ten cel. Tańczę i śpiewam w Zespole Regionalnym „Pszczyna". (2022)
Marcelina Balicka
Rozpoczynała swoją przygodę z bursą i Krakowem w latach 2000/2001 jako studentka 5-letnich studiów magisterskich Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, Kierunek Geografia.
Obecnie inspektor w Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej Urzędu Gminy Dębica. Wciąż szuka swojego miejsca na ziemi, a poprzez ukochane podróże, napotykanych ludzi i piękno przyrody dostrzega działanie Pana Boga, w każdym aspekcie swojego życia.
Urszula Zakrzewska
Mieszkanka Bursy w latach 2002 – 2005. Dziś szczęśliwa żona i mama czworga dzieci: spośród nich jedno jest w niebie a drugie czekało na wyjście na świat (28.01.2022). Zawodowo germanistka a obecnie mama na cały etat.
Łucja Marek, Renata Marek, Joanna (Wyrobisz) Marek
Chwała Najświętszemu Sercu Jezusowemu!
Nasza przygoda z Bursą im. bł. Matki Klary to druga połowa lat
dziewięćdziesiątych i druga połowa pierwszej dekady XXI wieku. Wtedy ten
dom (to słowo właściwe dla tego miejsca) nie miał jeszcze dzisiejszej czcigodnej
Patronki oraz połowy udogodnień związanych z infrastrukturą i wyposażeniem.
Niemniej miał coś, czego nie da się stworzyć, jeżeli nie ma ludzi, których tam
spotkałyśmy – począwszy od sióstr (wspominamy s. Remigię i s.
Julitę (Marię) sprawujące opiekę nad bursą i jej mieszkankami), przez
współlokatorki, po braci kapucynów, którzy przychodzili z posługą
sakramentalną, rozmową, dobrym słowem, obecnością.
Jeżeli ktoś chce znaleźć miejsce, w którym można łączyć rzetelną naukę z
przyjaźnią, mieć czas na radość i czas na bycie blisko Boga, to jest nim
prowadzona przez siostry sercanki bursa.
Owoce spędzonych tam dni i wspomnienia są stale obecne w już dojrzałym
życiu. Chwała Najświętszemu Sercu Jezusowemu za to, że nasze życiowe drogi
przeszły przez pl. Sikorskiego!
30 lat minęło jak jeden dzień 🙂
Chwała NSJ!
W dniu 23 września 2023 r. w bursie im. Matki Klary Szczęsnej w Krakowie odbyła się uroczystość z okazji 30-lecia istnienia bursy dla studentek, którą prowadzą Siostry Sercanki.
Na spotkanie zjechało ponad 30 absolwentek z różnych stron Polski, które w trakcie studiów znalazły w bursie bezpieczne mieszkanie na całe 5 lat, bądź 2,3,4 lata. Były to przede wszystkim dziewczyny, które skończyły studia 25, 20 lub kilkanaście lat temu.
Spotkanie „po latach" było wspaniałą okazją do wspomnień. Absolwentki mogły zwiedzić „stare kąty" – bursa jest po generalnym, gruntownym remoncie i warunki do mieszkania są rewelacyjne.
Przede wszystkim jednak byłe studentki mogły spotkać się z Siostrami Sercankami, które prowadziły i prowadzą bursę. Centralnym punktem spotkania była wspólna Msza św. w bursianej, pięknej kaplicy, celebrowana przez świetnego ojca Pawła.
Wspomnieniom, wzruszeniom i opowiadaniom pełnym śmiechu nie było końca.
Na ręce Matki Olgi – pierwszej dyrektorki bursy, a teraz matki generalnej – składamy najserdeczniejsze podziękowania dla wszystkich Sióstr Sercanek oraz Pań zaangażowanych
w organizację uroczystości za cudowną atmosferę i wspaniałe przyjęcie!
Do następnego spotkania!
Autorka zdjęcia: Joanna Prządka