WY JESTEŚCIE ŚWIATŁEM ŚWIATA

 Oddajmy dziś głos Monice, studentce i mieszkance naszej Bursy:
 
„33. Mladifest czyli Festiwal Młodych w Medjugorie
Statystyki pokazują, że coraz więcej młodych ludzi odchodzi z Kościoła. W niektórych parafiach nie ma żadnych grup młodzieżowych, przez to Młodzi nie mają poczucia Wspólnoty. Tymczasem w niewielkiej miejscowości Medjugorie (Bośnia i Hercegowina), liczącej ok. 4300 mieszkańców, co roku na 1 sierpnia zjeżdżają się tłumy młodych z całego świata. W tym roku przybyli licznie z około 70 krajów. Ogromna rzesza spragnionych Boga i poczucia Wspólnoty Kościoła uczestniczyła w pięciodniowym Festiwalu Młodych.
 
Wspólna modlitwa różańcowa, katechezy, świadectwa, Msze Święte, a także adoracje – podczas których wszyscy jednomyślnie trwali na modlitwie w milczeniu, wpatrując się w Jezusa obecnego w wielkiej, białej Hostii. W koncelebrze w jednej Mszy Świętej uczestniczyło aż 560 księży(!) Wspólny śpiew w różnych językach, taniec i wszechobecna radość, to nieodłączne elementy każdego dnia Festiwalu. Miała też miejsce medytacja ze świecami; od jednego paschału zostały zapalone wszystkie świece uczestników, wtedy też wybrzmiały słowa z Ewangelii wg św. Mateusza „Wy jesteście światłem świata." To my młodzi mamy iść z odwagą do świata i głosić Chrystusa. „Budować Medjugorie tam gdzie jesteśmy" – jak dopowiedział kaznodzieja.
 
Jednym z najbardziej niezwykłych momentów Festiwalu był moment posłania. 500 kapłanów tam obecnych, rozeszło się pomiędzy tłum młodych i z wyciągniętymi rękami zaczęli się modlić… Ciężko opisać słowami czym jest Mladifest – to trzeba przeżyć, zobaczyć na własne oczy i poczuć ten niesamowity klimat modlitwy, Wspólnoty i obecności Maryi. „Serce ma swoje powody, których nie zna rozum" – można by zacytować słowa Pascala. Serce tam odpoczywa przy Sercu Jezusa i Maryi i ciągnie, by znów tam powrócić, a rozum nie potrafi wyjaśnić, na czym polega fenomen tego miejsca.
 
Tegorocznym hasłem przewodnim był fragment z Ewangelii według świętego Mateusza (11, 28-30) „Uczcie się ode Mnie, a znajdziecie pokój". W Medjugorie można znaleźć pokój, można odnaleźć Boga i można doświadczyć żywego Kościoła. Jest to też świetne miejsce na rozeznawanie swojego powołania, a kto pojedzie raz, ten będzie chciał wrócić znowu. Medjugorie przyciąga jak magnes, jest perłą, którą trzeba odkryć, przekonaj się sama! Widzimy się za rok?

Więcej zdjęć znajdziesz na Facebooku naszej bursy.

Jeśli chcesz zamieszkać w naszej bursie...

Zobacz jak to zrobić